اجزاء چاپگر جوهرافشان

اجزاء چاپگر جوهرافشان کدامند؟

اجزاء چاپگر جوهرافشان اگر بشناسید در خرید قطعات و یا رفع ایراد پرینتر، کمک بزرگی به خودتان می شود.

پرینترهای جوهرافشان همه دارای یک سیستم : هد چاپ ، حرکت دادن هد و اجزای حرکت کاغذ دارند

پرینترهای جوهر افشان معمولا جوهر را از میان یک سری مجرای بسیار ریز خارج کرده و روی کاغذ انتقال می دهند. این چاپگر ها عملیات انتقال جوهر را با روش های مکانیکی و بر اساس گرما انجام می‌دهند

در پرینترهای جوهرافشان که از روش حرارتی استفاده می کنند ، یک سری مقاومت ریز در آخر هر کدام از مجراهای انتقال جوهر وجود دارد. جوهر موجود در لوله به وسیله این مقاومت ها تحریک شده و یک حباب بسیار ریز هوا را به وجود می آورند که قطره ای کوچک از جوهر را به بیرون هدایت می‌کند.

پرینترهای مکانیکی نیز از همین روش استفاده می کنند ، اما به وسیله نیرویی که هد بر جوهر وارد می‌کند ، عملیات چاپ را انجام می دهند.

 

کارتریج پریترهای جوهرافشان

Ink cartridge جعبه های مخصوصی هستند که جوهر درون آن ها نگهداری می شود.

امروزه در بیشتر چاپگرهای جوهرافشان چهار کاتریج وجود دارد : سه رنگ اصلی زرد ، آبی ، قرمز و رنگ سیاه.

وجود رنگ سیاه به این دلیل است که حتی پرینترهای رنگی هم غالباً از رنگ سیاه بیشتر از رنگ‌های دیگر بهره

 می برند.

 بسیاری بر این باور هستند که امکان شارژ کارتریج برای این چاپگر‌ها وجود ندارد ، اما این طور نیست. متخصصان پرینترهای جوهرافشان شارژ کردن کارتریج چاپگرهای جوهری را توصیه نمی کنند زیرا در هنگام عمل شارژ کردن ، فرد متخصص باید با استفاده از سوزن و سرنگ بدنه کارتریج را سوراخ کند. موقعی که بدنه سوراخ می شود ، این احتمال وجود دارد که نشتی جوهر اتفاق افتد. نشت جوهر در چاپگر ، می‌تواند به قطعات دستگاه صدمات زیادی وارد کند

 

هد چاپگر جوهرافشان چیست؟

وسیله سوزن ‌های نازل بسیار کوچکی که روی هد پرینتر قرار دارد ، عمل پاشیدن قطرات ریز جوهر روی کاغذ صورت می‌گیرد. با عبور کاغذ از زیر هد پرینتر جوهری ، دستگاه هد نیز حرکت کرده و این سوزن‌های بسیار ریز که با عنوان جت نیز شناخته می‌شوند ، جوهر را روی کاغذ اسپری می‌کنند.

 

موتور  – Stepper – در پرینتر جوهر افشان چیست؟ 

برای انجام پروسه پرینت ، هد چاپگر باید روی کاغذ حرکت کند. برای حرکت هد روی کاغذ ، سیستم هد از طریق یک تسمه به موتور وصل شده و بعد از تکان خوردن تسمه به وسیله این موتور ، هد نیز در طول کاغذ حرکت خواهد کرد.

 

میله تثبیت کننده چاپگر جوهر افشان

سیستم هد جدا از موتور Stepper برای حرکت دادن هد روی کاغذ به میله تثبیت کننده نیز نیاز دارد. از این میله برای اطمینان از استحکام و ثبات هد ، در زمان حرکت آن روی کاغذ استفاده میشود.

 

کلاهک پمپ

 وظیفه کلاهک پمپ در پرینترهای جوهرافشان پاک کردن هد و همچنین جلوگیری از خشک شدن نازل های هد می‌ باشد.

در صورتی که پرینتر برای مدت زمان زیادی کار نکند ، به صورت خودکار عملیات پاکسازی هد انجام می شود. پس از تمام شدن عملیات فوق کلین نامیده می شود ،که در این حالت پرینتر آماده پرینت جدید میشود.

دستگاه تغذیه کاغذ در چاپگر جوهرافشان چیست؟

بیشتر پرینترهای جوهرافشان یک سینی برای قرار دادن کاغذ دارند ،که برگه را به داخل پرینتر انتقال میدهند تا هد عمل چاپ

با استفاده از مجموعه غلتک ، کاغذ های موجود در Feeder را بر روی آن ها انجام دهد. سیستم مکانیکی تغذیه کاغذ و موتور غلتک ها را جهت حرکت کاغذ به میزان مورد نیاز ، به حرکت در می آورند..

 

 برد اصلی

در واقع برد اصلی ، مدار کنترل عملیات پرینت می باشد که تمام عناصر مکانیکی موجود در پرینتر را کنترل کرده و اطلاعات بیرون آمده از کامپیوتر را بر صفحه کاغذ پرینت خواهد کرد. این قسمت به وسیله پورت به کامپیوتر وصل خواهد شد.

برخی از مدل های چاپگرهای جوهرافشان ارزان‌ قیمت هستند و تنها راه اتصال به آن ‌ها از طریق USB می باشد. این چاپگرها برای کارهای سبک خانگی یا شرکت‌های کوچیک گزینه ای بسیار مناسب می باشند.

پرینترهای جوهرافشان دیگری نیز وجود دارند که علاوه بر پورت  USB، پورت اترنت هم دارند. البته که چاپگرهای جوهرافشان‌ جدید به استاندارد Wi-Fi نیز مجهز می باشند. توسط این قابلیت شما می‌توانید با تلفن همراه خود به ‌صورت بی ‌سیم به چاپگر وصل شوید و فایل مورد نظر خود را به چاپ برسانید.

در نهایت چاپگرهای جوهر افشان برای چه کسانی مناسب است؟

پرینترهای جوهر افشان برای کسانی که به پرینت تصاویر با کیفیت بالا و زنده نیاز دارند و برای عکاسی ها بهترین گزینه به حساب می آید

 پرینترهای جوهر افشان ساختار متنوعی دارند و در ترکیب رنگ ها نیز بهتر می توانند عمل کنند

 پرینترهای جوهر افشان در مورد عکس هایی با کیفیت بالا که عمق رنگی و تنوع باور نکردنی دارند ، بر پرینترهای لیزری پیروز خواهند شد.

 حال که دانستید پرینتر جوهرافشان چیست و با مزایا ، معایب و ساختار آن آشنا شدید حال پیشنهاد ما به شما اینست قبل از هر خرید با مشاورین هفت آسمان در تماس باشید زیرا از خدمات منحصر بفرد و رایگان و استثنایی برخوردار خواهید شد . 

  

فقط با یک تماس

  22004499

09128863103

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *