رفع مشکلات رایج در پرینتر

رفع مشکلات رایج در پرینتر

رفع مشکلات رایج در پرینتر نیاز به شناسایی و توانایی رفع آن دارد. 

بررسی برخی از مشکلات پرینترها که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد:

  • پرینتر کاغذ نمی کشد؟
  • کاغذ در پرینتر گیر میکند؟
  • مشکل در کیفیت چاپ دارید؟
  • چاپ بسیار کمرنگ است؟
  • روی صفجه چاپ شده خط افتاده است؟
  • پرینتر کلا چاپ نمیکند؟
  • بر روی کاغذ چاپ شده، هاله سیاه رنگ افتاده است؟
  • مشکلاتی که در بالا ذکر شد برخی از مشکلات همه پرینتر ها است و میتوان گفت این مشکلات تقریبا بین تمام پرینترها یکسان است اما شاید رفع مشکل پرینتر در برندهای مختلف، با هم فرق داشته باشد. به همین منظور ما قصد داریم به بررسی رفع مشکلات پرینترها بپردازیم. در این بررسی اجمالی همراه ما یاشید .

رفع مشکلات رایج در پرینتر

 

مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر یکی از مشکلات رایج در پرینتر است ،تقریبا در بین همه پرینترها مشترک است و اگر شما هم پرینتر دارید دیر یا زود با این مشکل مواجه خواهید شد. این مشکل دلایل مختلفی دارد که موجب گیر کردن کاغذ در پرینتر می شود و شما می توانید با آگاهی لازم در این زمینه مشکل بوجود آمده را رفع نمایید.

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که حتما از کاغذ مرغوب استفاده کنیم. البته در پرینترهای لیزری این مورد شاید کمتر به چشم بخورد اما در پرینترهای جوهر افشان، زمانیکه کاغذ غیرمرغوب استفاده میشود به دلیل عدم تطابق جنس غلطک و کاغذ مورد استفاده، گاهی مشاهده میشود که پرینتر قادر به کشیدن کاغذ نیست و یا کاغذ در بین راه گیر میکند.
پس حتما از کاغذهای استاندارد و مرغوب استفاده کنید تا علاوه بر عدم مواجه شدن با گیر کردن کاغذ، به طولانی تر شدن عمر قطعات پرینتر کمک کرده باشید...

ناخوانا بودن صفحه چاپ شده  تارو مبهم بودن

یکی از مشکلات متداول در پرینترها چاپ به صورت ناخوانا و یا در اصلاح تار بودن است. به این صورت که تمام صفحه تا قسمتی از صفحه به صورت تار و ناخوانا چاپ می شود. در این مواقع در صورتی که اطلاعات کافی در این باره داشته باشید می توانید با اقدام به موقع و هوشمندانه نسبت به رفع اولیه مشکل بوجود آمده باعث جلوگیری از ایجاد خسارت های بیشتر در دستگاه پرینترتان شوید.
با رفع اولیه مشکل هم میتوانید کیفیت چاپ مناسبی داشته باشید اما بهتر است دستگاه پرینترتان توسط متخصص تعمیر پرینتر یک بار سرویس شود.

 

رفع مشکلات رایج در پرینتر – چک کردن وضعیت کارتریج 

ولین چیزی که در هنگام بروز مشکل ناخوانا بودن چاپ باید چک شود وضعیت کارتریج پرینتر اولین چیزیکه معمولا زمانیه که تونر کارتریج در حال تمام شدن است صفحه های چاپ شده به صورت کمرنگ و ناخوانا و یا کمرنگ / پرنگ ( چاپ غیر یکنواخت) چاپ می شوند در واقع پودر و یا همان تونر ه دلیل اینکه کم شده است به مقدار کافی بر روی درام قرار نمیگیرد و چاپ به صورت کمرنگ، تار، ناخوانا و با کیفیت پایین صورت میگیرد.
در این مواقع اگر نیاز ضروری به چاپ چند صفحه دارید میتوانید به صورت موقتی به شگل ساده این مشکل را رفع کنید. به این صورت که کارتریح را از پرینتر بیرون می آورید و کمی آن را تکان میدهید تا تونری که داخل کارتریج است جابجا شود پس از تکان دادن کارتریج میتوانید آنرا سر جای خودش در پرینتر قرار دهید و مجددا اقدام به چاپ کنید با این روش میتوانید تعدادی برگ دیگر چاپ کنید و مشکلتان را به صورت موقتی حل نمایید و سپس کارتریج را جهت شارژ . به مرکز تعمیر پرینتر ببرید تا کارتریج شما را شارژ نمایند.

 

چرا برخی از پرینت ها کمرنگ میشود؟

 یکی از قابلیت های که پرینترهای hp‌ دارد قابلیت چاپ اقتصادی Economode  در این حالت می توانید تنظیمات پرینتر را بر روی حالت اقتصادی قرار دهید  تا از تونر کمتری برای چاپ استفاده شود.
بدیهی ست در این مورد چاپ به صورت کمی کمرنگتر انجام خواهد شد. پس در هنگامی که چاپگر شما کمرنگ چاپ میکند باید تنظیمات پرینتر را چک کنید تا مطمئن شوید قبلا تنظیمات پرینتر بر روی چاپ اقتصادی نبوده است و چنانچه تنظیمات بر روی چاپ اقتصادی بود ، از این حالت خارج کنید و مجددا اقدام به چاپ کنید.

 

رفع مشکلات رایج در پرینتر –  پیام خطای 50/4 چیست؟

اگر از هرگونه کابل واسط (به جز کابل برق پرینتر) جهت برق رسانی به پرینتر استفاده میکنید در اولین مرحله این کابل را حذف نموده و پرینتر را مستقیما به پریز برق بزنید .

پرینتر کاغذ نمیکشد و یا چند کاغذ را با هم به درون پرینتر میکشد.

غلطک های کاغذ کش و پدهای جدا کننده کاغذ، وظیفه کشیدن کاغذ به درون پرینتر را بر عهده دارند و نیز نمی گذارند تا چند کاغذ با هم وارد پرینتر شود.

زمانیکه که با این مشکل مواجه می شود که چند کاغذ به صورت همزمان وارد پرینتر می شود یا دستگاه قادر به کشیدن کاغذ نیست احتمالا غلطک ها و یا پدها دچار مشکل شده اند هرچند می توان با سرویس و شستشوی آنها تا حدودی مشکل را برطرف کرد اما ما به شما پیشنهاد میکنم  قطعه ای دچار مشکل شده است را تعویض کنید چرا که حتی در صورت سرویس، در آینده ای نزدیک دوباره با این مشکل مواجه خواهید شد پس پرینتر را به نزد یک متخصص تعمیر پرینتر ببرید تا قطعه معیوب را برای شما تعویض نماید.

بتدا از منوی استارت وارد بخش کنترل پنل شده و قسمت پرینتر ها بررسی کنید که آیا برای پرینتر مورد نظر دستور پرینت متوقف شده است یا خیر
همچنین بروز مشکل در قطعات داخلی پرینتر مثل RAM یا درگاه ارتباطی USb و Ethernet نیز می‌تواند موجب نمایش خطای شماره ۷۹ برای پرینتر اچ پی شود پس آنها را هم چک کنید.
چنانچه موفق به رفع این خطا نشدید پرینترتان را نزد یکی از مراکز معتبر تعمیر پرینتر Hp ببرید تا با بررسی دقیق اقدام به رفع مشکل بوجود آمده کنند.

مشکل چاپ روی پاکت نامه و یا کاغذ ضخیم

یکی از کارهای اشتباه و غلطی ک توسط برخی کاربران انجام می شود و موجب بروز مشکلات متعدد در پرینتر می شود اقدام برای چاپ بر روی پاکت نامه و یا هر گونه کاغذ ضخیم می باشد.
ضخامت کاغذی که قرار است چاپ بر روی آن انجام شود برای پرینتر تعریف شده است و چنانچه کاغذ ضخیمتری نسبت به کاغذی که برای پرینتر تعریف شده است در دستگاه قرار گیرد می تواند باعث خرابی در قطعات مختلف پرینتر شود علاوه بر این پاکت نامه ها دارای چسبی در حاشیه های خود هستند.

پرینترهای لیزری از حرارت در فرایند چاپ استفاده میکنند و زمانیکه پاکت نامه در پرینتر برای چاپ قرار داده شده است در هنگام عبور از پرینتر حرارت دیده و چسب آن نیز حرارت می بینید و احتمالا دارد خسارت جدی به قطعات مختلف پرینتر از جمله درام وارد نماید.
برای همین منظور ما پیشنهاد میکنیم از چاپ جوهر افشان برای چاپ بر روی پاکت نامه ها استفاده شود. زیرا پرینترهای جوهر افشان علاوه بر اینکه از حرارت برای چاپ استفاده نمیکنند توانایی چاپ بر روی کاغذهای ضخیمتر نسبت به پرینت های لیزری را نیز دارند.

توجه داشته باشید که همچنان پرینترهای اچ پی یکی از پرطرفدار ترین و کارآمد ترین محصولات ای در زمینه ماشین های اداری بوده و همواره دقت و کیفیت چاپ قابل توجهی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *